Mediace pomáhá účinným způsobem řešit konflikty. Komunikace mezi znesvářenými stranami pak probíhá za účasti mediátora, který napomáhá dosáhnout smírného řešení sporu, které je přijatelné pro všechny. Mediátor je neutrální osobou a spor nerozhoduje, ani nenařizuje jeho výsledné řešení.
Díky mediaci je možné spor vyřešit rychleji (ve srovnání s vleklým soudním řešením), levněji (oproti nákladům na soudní řízení) a zároveň je možné zachovat nebo znovu obnovit dobré vztahy obou stran sporu.
Mediace je zcela neformální a flexibilní proces, na jehož konci je dohoda stran sporu o způsobu řešení jejich konfliktu. Druhou a velmi formalizovanou možností řešení konfliktu je forma soudního či rozhodčího řízení, která končí rozhodnutím nezávislé osoby či instituce (soudu nebo rozhodce). Mediace hledá řešení sporu, nikoliv viníka.
Mediace je dobrovolná, žádná ze stran sporu nemůže být k mediaci nucena. Strany sporu se rozhodují o tom, zda podstoupí mediaci, zcela svobodně a dobrovolně. A stejně tak může kterákoliv ze stran konfliktu mediaci kdykoliv v jejím průběhu svobodně ukončit.
Mediátor není ani soudcem ani rozhodcem. Neprovádí zdlouhavé dokazování a ani nerozhoduje, na které straně sporu je právo. Mediátor je zcela nezávislou a nestrannou osobou, která aktivně a profesionálně vede znesvářené strany k vyřešení jejich konfliktu způsobem, který si strany sporu samy zvolí.
Mediátor je striktně vázán mlčenlivostí a není oprávněn ve sporech, na jejichž řešení se zúčastnil jako mediátor, podávat jakékoliv svědecké výpovědi či poskytovat jakékoliv informace jiným osobám, nežli stranám konfliktu.
Role mediátora v procesu řešení sporu spočívá ve zprostředkování komunikace mezi znesvářenými stranami. Mediátor zpravidla nenavrhuje vlastní řešení konfliktu, pokud si to daný konkrétní sporný případ nevyžádá.